Критеріїв, що підказують як правильно вибрати ламінат для дому є доволі багато. Насамперед ми відштовхуємось від зовнішнього вигляду, обираємо те, що нам сподобається та гармонійно впишеться у визначений інтер'єр будинку. Не знаючи тонкощів виробництва даного матеріалу згідно прийнятої класифікації, ми можемо обрати не те, що нам потрібно.
Далі, спеціаліст Міста Дверей радить, на що слід звернути увагу при виборі товару, щоб він Вам прослужив довго та не втратив зовнішнього вигляду.
Обираємо ламінат
Перед тим, як вибрати якісний ламінат, слід ознайомиись із деякими рекомендаціями. Почнемо з дизайну, адже колір, текстура та розміри панелей бувають різними. Найзвичнішим матеріалом, який імітують виробники - деревина різних порід та фактури. Чим складніший та унікальний візерунок, тим дорожчий виріб. До того ж, повтор малюнка має бути мінімальним, що характерно в більшості випадків для західноєвропейської продукції.
Східні варіанти, наприклад, з Китаю, відрізняються імітацією покриття бамбука чи сизалю, світлої деревини без “сучків”.
З візерунками дошки тісно пов'язане “тиснення” або рельєф верхнього шару, що ще більше наближує ламінат до натуральної деревини та розширює дизайнерські можливості використання. Така поверхня є також дуже практичною, тому що на ній не видно розводів після миття.
Зовсім гладенький шар зверху характеризується низькою якістю та ціною, за винятком дорогих глянцевих виробів, чиє покриття набагато складніше у виконанні.
Успішним нововведенням в модельний ряд стали ламіновані покриття з фаскою (канавкою) по боках: так створюється ще більша схожість із натуральним деревом.
За допомогою фасок можна приховати стики між панелями. Гарно виглядають також світлі фаски на темному ламінаті.
Далі розглянемо інший важливій критерій - зносостійкість матеріалу (стійкість до стирання та подряпин). Дехто радить перевіряти поверхню, тручи її наждачним папером, але навряд чи Вам це дозволять зробити у магазині. Тому краще ознайомитись із прийнятими позначками - маркуванням на упаковці чи в паспорті продукції.
Клас зносостійкості вплине на те, в якому приміщенні краще укладати даний товар та на термін експлуатації:
- 21-23 - для домашнього застосування: в квартири та будинки
- 31-33 - для комерційних приміщень: офісів, студій, громадських приміщень
В дорогих моделях кількість захисних верхніх шарів є достатньою для подовження їхнього строку служби та збереження привабливого зовнішнього вигляду. Стійкість до подряпин позначається окремо та коливається між 1 та 5 (від найнижчої до найвищої відповідно).
Водозахисні властивості - ще один важливий параметр. Хорошу стійкість до вологи має якісна основа. Як правило, це ХДФ-плита (більш якісний, щільний та міцний новітній аналог ДВП), яку виготовляють із якісної деревини. Даний матеріал гарно піддається декоруванню та широко використовується у мебельній інфраструктурі.
Отже, чим щільніша основа, тим кращі вологостійкі характеристики: щільність ХДФ (HDF) становить близько 850-1100 кг/м³, що перевищує навіть щільність МДФ. Такий показник забезпечує трьохгодинне витримування води без зміни своєї структури. Побутує думка, що при обробці країв дошок воском, вони стають вологовідштовхуючими, але це не так. Вода впливає на такий матеріал так само, як і на решту. Якщо за основу служать плити МДФ чи оргаліт, знайте - це дешевші аналоги, які служитимуть менше.
Не можемо залишити поза увагою і екологічні характеристики. Наявність формальдегіду у складі основи є неминучим, проте контрольованим та допустимим, про що свідчить знак “Е1”.
Оптимальна товщина ламінату для щоденного використання коливається в межах 0,7 - 0,8 см. Не завжди товстіші, а отже, дорожчі варіанти, є виправданим кроком.
Вартість ламінованої дошки залежить від вище перелічених параметрів, а також розмірів панелей та виробника.
Кращий ламінат рейтинг показників
ПОКАЗНИК |
ЗНАЧЕННЯ |
Дизайн |
Краще обрати покриття-імітацію паркета чи дерева з мінімальним повторенням малюнка |
Клас зносостійкості |
21-23 клас - в умовах квартири 31-33 - для офісів та інших громадських приміщень |
Стійкість до подряпин |
Дивіться параметр АС и цифру 1-5, де остання - максимальна стійкість |
Вологостійкість |
Щільність плити-основи має бути 900 кг/м³ |
Екологічність |
Оптимальний варіант Е1 |
Товщина панелі |
0,7 - 0,8 см |
Основа |
ХДФ (HDF) |
Вартість |
Залежатиме від якості вищезазначених параметрів |
Отже, спиратись на відгуки, який ламінат краще обрати - не радимо. Приймайте рішення згідно Ваших конкретних цілей та потреб.
Обираємо ламінат у кожну кімнату
Який ламінат найкращий для підлоги в кухні? Він має бути із підвищеним класом зносостійкості та з якісною вологостійкою основою. Власне тут економити не варто. Крім цього, вибрати колір ламінату потрібно виходячи із його практичності. Нейтральні світлі, бежеві або контрастні кольори, обов'язково із рельєфною структурою поверхні, забезпечать невидимість плям та пилу та не дійматимуть Вас щоденним прибиранням.
Для спальної кімнати на підлоговому покритті можна і зекономити, адже саме тут існує мінімальне зношення та загроза бруду чи води. Навіть колір обирайте, який заманеться. Правда, в маленьку кімнату краще брати світлі відтінки.
В дитячу кімнату стелимо максимально екологічну продукцію та стійку до пошкоджень (це, якщо Ви НЕ плануєте її замінити через 5 років). При наявності механізму теплої підлоги, обирайте ламінат, сумісний з цим фактором.
Типи з'єднання ламінату
Бувають клейовий та замковий способи. Перший настільки застарів, що в магазинах Ви такого не знайдете, адже вся сучасна ламінатна продукція з’єднується при допомозі замків або пазів (“quick step”). Замкове поєднання також буває різним: збірно-розбірним (сlick) та замково-засувковим (lock).
Перший тип - простий: панелі розташовуються під кутом в 45° та легко поєднуються між собою; укладання можна здійснювати самотужки без попередніх навичок та навіть на відносно нерівні поверхні. Другий тип - дешевший, але складніший: вимагає ідеально рівного покриття-основи.
Не можемо обійти увагою таке питання як догляд за покриттям, оскільки ще не всі господині придбали для цієї мети інструменти, призначені саме для ламінованої підлоги. Варто придбати швабру із щільним поролоном або мікрофіброю, а із засобів - неабразивні рідини. Так Ви зможете легко помити чи відчистити бруд, не дряпаючи поверхні.
Ви тепер знаєте, як вибрати ламінат для квартири. На завершення хочемо лише додати: не економте на якості, адже від цього постраждає не лише зовнішній вигляд, але й його експлуатаційні характеристики.