Подовжити правильне функціонування ходу міжкімнатних та вхідних дверей можна при допомозі додаткових елементів – дотягувачів. Ці недорогі та прості механізми забезпечують плавне закривання та відкривання, а отже, зберігають цілісність дверної коробки та справність фурнітури на довгий час.
В даній статті Ви дізнаєтесь про:
- правила вибору дотягувального механізму згідно його видів та схеми дії
- як правильно встановити дотягувач на двері
- як відрегулювати дотягувач дверей самостійно
Перш ніж приступити до рекомендацій по установці, варто розглянути види дверних “помічників”.
Види дотягувачів
За місцем кріплення та схемою роботи, дотягувач на вхідні двері буває:
- верхнім (за способом передачі енергії бувають колінний та слайдовий)
- нижнім або підлоговим (монтуються в підлогу та діють як додаткова точка опори)
- прихованим
Верхній – найпопулярніший за ціною, легкістю монтажу та надійністю (буде розглянутий детальніше далі). Підлоговий обирають, якщо на першому місці стоїть дизайн інтер’єру та його естетичність. Цей тип проектується заздалегідь на етапі планування ремонту, оскільки його неможливо встановити на готові двері на петлях. Такий механізм є готовою системою, під яку виготовляється дверне полотно (максимальна вага 300 кг). Одна частина виробу встановлюється в заглиблення на підлозі, друга – на стелі. Не передбачено встановлення коробки. Акутально для торгових центрів. Вдома досить складно зробити це власноруч без попередніх навичок та необхідних інструментів. Прихований – монтується в полотно міжкімнатних чи вхідних дверей та ідеально підходить при потребі збереження загального естетичного вигляду.
-
важільний або рамний – найнадійніший та довговічний, завдяки двом сполученим осям. Простий в установці, кріпиться на раму. Мінус – знаходячись на дверях в легкодоступному місці, наприклад, в під’їзді, магазинах, може стати жертвою вандалів;
-
рейковий з шиною ковзання (вимагає більше зусиль при відкриванні, ніж попередній);
Дотягувачі дверей: правила вибору
При виборі необхідного механізму, врахуйте наступні рекомендації:
- тип (клас) пристрою залежить від маси наявного полотна. Встановивши механізм, призначений для пластикових дверей, на металеві, Ви значно вкоротите йому віку; а якщо навпаки – то потрібно буде прикладати додаткові зусилля для відкривання пластикової стулки;
- установка дотягувача дверей не вважається доцільною, якщо ширина полотна є більшою, ніж 1,6 м;
- при встановленні механізму на великі чи важкі металеві конструкції, передбачено монтаж двох виробів одночасно;
- деякі пристрої обладнані функцією фіксації у відкритому стані. До інших додаткових функцій належать: BC (Back Check), береже від ударів об стіну при сильних поривах вітру чи різкому відкриванні, DA/DC (Delay Action), затримує закривання до 30 секунд, HOLD OPEN – фіксує відкрите положення., «термозаслонка» дозволяє олії в механізмі витримувати великі перепади температур без додаткового регулювання.
Загальна вартість виробу та ціна його встановлення залежить від самого механізму, його класу та наявності додаткових функцій.
Алгоритм установки дверного дотягувача
Установка дотягувача дверей може здійснюватись своїми руками в окремих випадках.
Оскільки підлогові та приховані механізми при встановленні вимагають попередніх навичок, то монтаж дотягувача дверей накладного типу (важільний чи рейковий) – цілком можна зробити самостійно.
Зверніть увагу, елементи кріплення, що йдуть в комплекті, краще докупити самостійно. Покрокова інструкція по установці дотягувача, що є наявною в комплекті вибраної моделі, дає чіткі рекомендації по монтажу, що супроводжуються зображенями:
- прикладіть готовий механізм до полотна (робочий механізм) та коробки (важіль);
- помітьте місця для кріплення;
- виберіть насадку дриля діаметром, відповідним до діаметру кріпильних елементів;
- кріпимо елементи важеля до рами полотна та лиштви (одвірка) саморізами;
- з’єднуємо елементи так, щоб коліно важеля знаходилось під кутом в 90°С, при потребі – коригуємо.
Якщо дотягувальну систему встановлено правильно, автоматично спрацьовує регулювальна функція швидкості закривання та затримка відкривання, тощо. Не варто викручувати гвинти, це може призвести до витоку масла.
!!! Важливо: Від способу відкривання дверей – “на себе” чи “від себе” залежить спосіб кріплення пристрою. Так, у випадку відкривання “на себе”, пристрій монтується на полотно, а важіль – на одвірок; “від себе” – важіль на полотні, а основна частина – на одвірку (коробці).
Регулювання дотягувача дверей
Регулювання дотягувача дверей відбувається в наступних випадках:
- механізм призводить до “хлопання” дверей (дана проблема не є дуже відчутною, оскільки вібрації не сильні, але з часом це може призвести до неполадок в роботі дверної фурнітури, чи просто негативного впливу на монтажні шви);
- механізм не дотягує. Тут можуть бути кілька причин, основні з яких стосуються провисання самої стулки. Тоді, потрібно спочатку регулювати та відцентровувати полотно;
- що пів року можна регулювати швидкість закривання дверей: взимку – швидше, влітку – повільніше. Так, можна зберігати тепло або провітрювати приміщення відповідно.
Покрокова настройка дотягувача дверей здійснюється відповідно до інструкції, що додається до кожної моделі. Оскільки їх видів є багато, а процес регулювання нескладний, немає необхідності наводити кожен приклад.
Тепер Вам не потрібно докладати зусиль для притримування важких чи притискання легких конструкцій, витрачати час на захлопування дверей чи перевірки, наскільки щільно вони закриті. Лише відрегулюйте необхідну швидкість та насолоджуйтесь власним часом.